Jak europejskie miasta mogą skutecznie adaptować się do zmian klimatycznych? Odpowiedzią są rozwiązania oparte na przyrodzie, które pomagają w zarządzaniu wodami opadowymi i tworzeniu zrównoważonych przestrzeni miejskich. Z wystąpienia Ulfa Steina możesz dowiedz się, jak innowacyjne podejścia, takie jak zielona infrastruktura, mogą wpłynąć na przyszłość naszych miast.
Podczas konferencji Stormwater Poland w Katowicach, jednym z kluczowych wystąpień było przemówienie Ulfa Steina, koordynującego działania instytutów badawczych w obszarze zarządzania wodą. Jego prelekcja „Adaptacja miejska do zmian klimatu w Europie- rola rozwiązań opartych na przyrodzie (NBS)”, poruszała najważniejsze wyzwania i możliwości związane z miejską adaptacją do zmian klimatycznych oraz znaczeniem rozwiązań bliskich naturze.

Rosnące zagrożenia klimatyczne dla europejskich miast
Ulf Stein rozpoczął swoje wystąpienie od ostrzeżeń burmistrza Londynu dotyczących coraz częstszych zagrożeń klimatycznych. Przyszłość europejskich miast, jak podkreślał, staje się coraz bardziej niepewna z powodu ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak zalania, fale upałów czy susze. Wskazał na mapę zagrożeń, która ukazuje stopień wrażliwości miast na zmiany klimatyczne, z której wynika, że ponad 100 miast w Europie narażonych jest nie tylko na jeden rodzaj zagrożenia, ale na równoczesne występowanie ekstremalnych opadów oraz suszy. W tym kontekście kluczowe jest, aby miasta podejmowały kroki w kierunku adaptacji infrastrukturalnej oraz wdrażania rozwiązań opartych na przyrodzie, które mogą pomóc w zarządzaniu skutkami zmian klimatu.
Potrzeba nowego podejścia do zarządzania wodą w miastach
Coraz większa częstotliwość występowania gwałtownych zjawisk pogodowych, które mają wpływ na infrastrukturę i mienie, prowadzi do dużych strat finansowych. Szczególną uwagę należy poświęcić problemom związanym z jakością i ilością zasobów wodnych, zagrożonych przez zanieczyszczenie, susze oraz nadmiar opadów. Rozwiązania oparte na przyrodzie, jak podkreślał Ulf, są kluczowym elementem odpowiedzi na te wyzwania. Przykłady takich rozwiązań obejmują zielone dachy, zielone fasady, zbiorniki retencyjne czy renaturyzację rzek, które pozwalają miastom skuteczniej radzić sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi, przy jednoczesnym zachowaniu bioróżnorodności.
Przykłady zastosowania NBS w Europie
W ramach projektu „Water for All” z miastami takimi jak Barcelona, Sheffield czy Boston, analizowano, dlaczego władze miejskie nie zawsze decydują się na wprowadzenie rozwiązań opartych na przyrodzie. Okazało się, że przeszkodą jest często brak spójnego podejścia do planowania, krótkowzroczność w wyborze tanich i krótkotrwałych rozwiązań oraz brak zaangażowania społeczności lokalnych.
Mimo tych trudności, wiele miast w ostatnich latach zaczęło implementować infrastrukturę błękitną i zieloną jako zrównoważoną odpowiedź na zarządzanie wodami opadowymi. Coraz częściej słyszymy o miastach gąbkowych, które lepiej radzą sobie z nadmiarem wody dzięki naturalnym systemom retencyjnym.
Kryteria oceny i wdrażania NBS
Podczas wdrażania rozwiązań opartych na przyrodzie, niezbędne jest uwzględnienie różnych aspektów – ekonomicznych, społecznych i technologicznych. Ulf zaprezentował narzędzie oceny, które umożliwia porównanie różnych rozwiązań pod kątem ich efektywności oraz wpływu na różne sektory, takie jak zdrowie publiczne, dobrostan mieszkańców czy synergia z innymi politykami. Ostatecznym celem jest nie tylko wdrożenie technologicznych rozwiązań, ale również zapewnienie akceptacji społecznej i długotrwałej elastyczności tych systemów.
Warto również zwrócić uwagę na korzyści społeczne, jakie mogą płynąć z wprowadzania NBS, takie jak zwiększenie przestrzeni rekreacyjnych, poprawa estetyki miasta, a także poprawa jakości życia i zdrowia mieszkańców.
Warto jednak pamiętać, że rozwiązania oparte na przyrodzie muszą być integralnym elementem adaptacji miast do zmian klimatycznych. W przyszłości, dzięki tym innowacyjnym podejściom, europejskie miasta będą mogły skuteczniej stawić czoła zarówno zjawiskom pogodowym, jak i wynikającym z nich skutkom dla społeczności miejskich. Podjęte w ramach projektów, takich jak Amarex i Nisches, badania dostarczą inżynierom i urbanistom narzędzi do lepszego planowania i projektowania miast odpornych na zmiany klimatyczne. W rezultacie, Europa ma szansę na stworzenie bardziej zrównoważonych, odpornych i przyjaznych dla mieszkańców przestrzeni miejskich.
Dowiedz się więcej na temat rozwiązań opartych na przyrodzie oglądając pełne nagranie: https://youtu.be/ik8KeTWULkY