Postępująca urbanizacja i zmiany klimatyczne, ale też starzejąca się infrastruktura i niewydolne metody zarządzania spowodowały, że wody opadowe stają się jednym z wiodących tematów w gospodarce komunalnej. Miejskie Plany Adaptacji wskazują najczęściej wodę jako główny problem, podkreślając zarówno przeciwdziałanie podtopieniom jak i skutkom suszy.
Dla nas woda opadowa w mieście to wartość. Od szerokich analiz i strategii dla miast, przez koncepcje przebudowy kanalizacji i retencji w miastach, inwentaryzacje, projekty budowlane i wykonawcze, aż po szczegółowe ekspertyzy i opinie, służymy samorządom w wypracowaniu najlepszych rozwiązań technicznych i zarządczych, aby przeciwdziałać problemom i wykorzystywać deszczówkę. Doradzamy w porządkowaniu sytuacji instytucjonalnej w obszarze wód opadowych i wprowadzaniu opłat. Naszą pasją jest zielono-niebieska infrastruktura w planowaniu przestrzennym miast, a obok projektowania takich rozwiązań wspieramy kampanie promocyjne w miastach tworzących przestrzeń „przyjazną mieszkańcom”. Nasze podejście dobrze sprawdza się, gdy celem jest pozyskanie dofinansowań z UE związanych z adaptacją do zmian klimatu. Mamy już za sobą szereg sukcesów w tym obszarze.
Wyspecjalizowaliśmy się także w ocenach wysokości i ustalaniu metodyki opłat ponoszonych do Wód Polskich za zrzut wód opadowych i utraconą retencję. Obok audytu opłat, stanowiących często poważną pozycję w budżecie, proponujemy stosowanie aplikacji GIShub do zarządzania zarówno opłatami, ale też majątkiem systemu wod-kan. Prosta aplikacja w systemie SaaS (Software as a Service) pozwala zaoszczędzić sporo czasu na kwartalne obliczenia i wspomaga aktywne zarządzanie eksploatacją.
Dane opadowe na potrzeby projektowania opieramy o Polski Atlas Natężeń Deszczów Miarodajnych PANDa. Finalne projekty poprzedzamy analizą scenariuszy dla różnych opadów z użyciem modelowania hydrodynamicznego, gdyż każdy deszcz jest inny. Czasem groźne w mieście są ulewy, a czasem problem pojawia się dopiero, gdy po godzinnym opadzie wyczerpią się zdolności retencyjne i infiltracja w zlewni. Inaczej pada w Sopocie, a inaczej w Bydgoszczy czy Zakopanem. A może warto rozważyć budowę retencji zbiornikowej sterowanej uzależnionej od prognozy pogody? Dlatego do każdego projektu podchodzimy indywidualnie, angażując się i poszukując rozwiązań opartych o wieloletnie międzynarodowe doświadczenie naszego zespołu.
Więcej o naszych usługach dowiesz się w zakładce: Realizacje
Pobierz przewodnik: Jak praktycznie zarządzać deszczówką w mieście czy gminie?
Wejdź na WaterFolder.com, aby zobaczyć jak proste może być projektowanie