Nowe Prawo Wodne nakłada na gminy obowiązek wdrożenia systemu ustalania i poboru opłat za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej.
Opłatę za usługi wodne uiszcza się, gdy naturalna retencja terenowa zostanie zmniejszona na skutek wykonywania na nieruchomości o powierzchni powyżej 3500 m2 robót lub obiektów budowlanych. Dotyczy to obiektów trwale związanych z gruntem, mających wpływ na zmniejszenie retencji przez wyłączenie więcej niż 70% powierzchni nieruchomości z powierzchni biologicznie czynnej na obszarach nieujętych w systemy kanalizacji otwartej lub zamkniętej.
Wysokość opłaty za usługi wodne ustala wójt, burmistrz lub prezydent miasta oraz przekazuje podmiotom obowiązanym do ponoszenia opłat za usługi wodne w formie informacji, zawierającej także sposób obliczenia tej opłaty.
Wymieniony wcześniej obowiązek nałożony przez ustawodawcę jest rozwiązaniem nowym. Wiele samorządów nie jest przygotowanych do jego wdrożenia w aspekcie technicznym, ekonomicznym i prawnym.
Nowe przepisy są szczególnie problematyczne dla samorządów, w których nie występuje kanalizacja deszczowa. Jednostki samorządu terytorialnego, w których funkcjonują systemy odpłatności za odbiór ścieków do kanalizacji deszczowej są bardziej przygotowane do nowego obowiązku, gdyż korzystać będą w dużej mierze z funkcjonującego już systemu i stosowanych metodyk.
Dla większości jednostek samorządu terytorialnego niezbędne jest przygotowanie całkowicie nowego systemu ustalania i poboru opłat za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej.
Świadczymy usługi doradcze związane z kompleksowym przygotowaniem systemu ustalania i poboru opłat za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej.
Zakres naszych działań obejmuje:
- Diagnozę i analizę potrzeb
- Identyfikację potencjalnych źródeł danych
- Opracowanie modelowej koncepcji systemu oraz wizji jego wdrożenia
- Opracowanie poszczególnych elementów systemu przez ekspertów technicznych, ekonomicznych i prawnych
- Wsparcie we wdrożeniu
Korzyści:
- spełnienie wymogów nowego Prawa Wodnego w zakresie wdrożenia systemu ustalania i poboru opłat za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej,
- wsparcie doświadczonych doradców, posiadających wieloletnie doświadczenie we współpracy z jednostkami samorządów terytorialnych,
- pomoc ekspertów przy implementacji taryf (szkolenia, usługi hot-line),
Jesteś zainteresowany współpracą lub masz dodatkowe pytania?