WEBINARIUM Jak obliczyć odpływ miarodajny z dachów? Bezpieczne dobieranie systemów odwodnień grawitacyjnych dachów płaskich.

 

Jak obliczyć odpływ miarodajny z dachów? Bezpieczne dobieranie systemów odwodnień grawitacyjnych dachów płaskich.

 

 

Zapraszamy na wspólne webinarium poprowadzone przez Wavin i Retencjapl, gdzie łączyliśmy się z Państwem z Buku pod Poznaniem i z Wrocławia. Webinarium poprowadzili mgr inż. Maria Bogacz-Rygas z firmy Wavin i prof. dr hab. inż. Paweł Licznar z firmy RetencjaPL.

 

Dlaczego ważne są miejsca, z których się połączyliśmy? W przypadku Buku odpowiedź jest prosta – to lokalizacja fabryki produkującej już od lat niezawodne systemy odwodnień zarówno podciśnieniowych jak i grawitacyjnych. W ramach spotkania, chcemy Państwa przekonać, że to także centrum kompetencji inżynierskich gotowe do współpracy z Państwem w zakresie realizacji wszelkich wyzwań współczesnego odwadniania dachów. W przypadku Wrocławia, odpowiedź jest mniej oczywista, ale jednak logiczna. Symbolem Wrocławia, przynajmniej tym przedwojenny jest na pewno Hala Stulecia. Wielu z Państwa zapewne ją widziała i z punktu widzenia dachów nie da się o niej zapomnieć. W 1913 roku, gdy ta budowla powstawała z użyciem całkiem nowego materiału – żelbetu, była zarazem rekordowym w skali świata obiektem o rozpiętości kopuły 65 metrów średnicy, a więc większym od rzymskiego Panteonu!

 

Ale wycieczki architektów, którzy przyjeżdżają zobaczyć Halę Stulecia nie mniej uwagi i czasu poświęcają całemu pobliskiemu osiedlu – niby małych i niepozornych budynków, ale jednak kultowemu pierwszemu osiedlu modernistycznemu. Co jest jego cechą rozpoznawczą? To, że większość budynków ma właśnie płaskie dachy. Dziś wydaje się być to oczywiste, ale w latach 20-tych i 30-tych zeszłego stulecia to było nowatorskie podejście w architekturze. To było także nowe wyzwanie w zakresie konstruowania i obliczania odwodnień. Możecie Państwo powiedzieć, że to tylko historia. Ale my się z tym nie zgadzamy! Bo czy to nie dzięki płaskim dachom sprzed 100 lat i doświadczeniu z ich izolacjami nie możemy dzisiaj myśleć o dachach zielonych? Czy wiecie Państwo, że to Maks Berg, twórca Hali Stulecia był pierwszym, który zaproponował, aby budować budynki o płaskich dach, a na nich wysiewać łąki, aby rekompensować uszczelnienie terenu…

 

Ale powracając do samych zagadnień technicznych, odwodnienia grawitacyjne dachów to kluczowy aspekt projektowania, który ma na celu efektywne zebranie i odprowadzenie wody opadowej z powierzchni dachowej, gwarantując długoletnie i bezpieczne użytkowanie obiektu. Jak to zrobić? Nie ma chyba nic prostszego. Oczywiście sięgnąć po nowy kalkulator na platformie WaterFolder.com

 

W trakcie prezentacji przekazaliśmy Państwu główne założenia kalkulatora systemów grawitacyjnych odprowadzenia wody z dachów. W jaki sposób wykonywać obliczenia oraz interpretować wyniki.

 

Pamiętajmy, że prawidłowo zaprojektowany i zainstalowany system odwodnienia pozwala unikać problemów związanych z fizyką budowli, a także niezbędny warunek ochrony stanu elewacji i fundamentów budynku.

 

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia zapisu z webinarium.

 

Powrót