WEBINARIUM Zielono-niebieska infrastruktura w projektach inwestycyjnych.

 

Zielono-niebieska infrastruktura w projektach inwestycyjnych.

 

Projektowanie zielono-niebieskiej infrastruktury w krajobrazie miejskim to nie tylko kwestia estetyki, ale również zrównoważonego zarządzania wodą oraz ochrony środowiska. Wraz z rosnącą popularnością zielono-niebieskiej infrastruktury, warto zwrócić uwagę na kilka zagadnień, istotnych przy projektowaniu i planowaniu ogrodów deszczowych, niecek chłonnych czy stawów i zbiorników powierzchniowych.

 

Czy zielono-niebieska infrastruktura to to samo co infrastruktura błękitna i zielona? Czy zielono-niebieska infrastruktura ma coś wspólnego z modnymi ostatnio tzw. NBS, czyli Nature Based Solutions? Jakie są powiązania zielono-niebieskiej infrastruktury z usługami ekosystemów? Czy w dobie katastrofy klimatycznej zielono-niebieska infrastruktura jest konieczna? Na te pytania na wstępie naszego spotkania odpowiedziała Joanna Rayss ze Stowarzyszenia Architektury Krajobrazu.

 

Zielono-niebieska infrastruktura powinna być harmonijnie zintegrowana z otaczającym krajobrazem miejskim. Dobrze zaprojektowane ogrody deszczowe czy zbiorniki powierzchniowe mogą stanowić nie tylko funkcjonalne elementy retencji wody, ale również atrakcyjne miejsca rekreacyjne czy społeczne.

Wszystkie te aspekty są kluczowe dla skutecznego projektowania i planowania zielono-niebieskiej infrastruktury w krajobrazie miejskim, a inżynierskie doświadczenie ekspertów z RetencjaPL uzupełniło program o wskazówki dotyczące wymiarowania takich urządzeń: wyznaczania ich zlewni, określania niezbędnej pojemności i zapewnienia bezpiecznej eksploatacji.

 

Na zakończenie firma ACO przedstawiła swoje bogate doświadczenie w zakresie zagospodarowania wody w obszarach miejskich, gdzie kluczową rolę powinny odgrywać rozwiązania bliskie naturze i wspierające pierwotny obieg wody w przyrodzie, jak np. ogrody deszczowe i inne obiekty rozproszonej retencji. Firma ACO wnosząc swoją wiedzę i innowacyjne podejście do tego obszaru, wspiera tworzenie bardziej odpornych i przyjaznych dla środowiska miast.

 

Webinarium poprowadzili Joanna Rayss ze Stowarzyszenia Architektury Krajobrazu, Renata Woźniak-Vecchie z firmy RetencjaPL oraz Rafał Dudziak z firmy ACO.

 

Powrót