Futurystyczny, podziemny system przeciwpowodziowy w Tokio, czyli Metropolitan Area Outer Underground Discharge Channel

Miejskie, betonowe dżungle są szczególnie narażone na powodzie, ponieważ brakuje im gleby, drzew absorbujących deszcz i innej roślinności. Metropolie niestety nie były budowane z myślą o zarządzaniu przeciwpowodziowym. Ponadto zdarzenia pogodowe prowadzące do powodzi w ostatnich latach znacznie się nasiliły, przez co żywioł ten stał się ogromnym problemem dla większości dużych obszarów metropolitalnych.

Jedno z miast postanowiło rozprawić się z tym problemem raz a skutecznie – Tokio. To właśnie w tym mieście w ciągu 17 lat zbudowano gigantyczną konstrukcję  podziemnego systemu przeciwpowodziowego. Inwestycja ta opiewała na 2,6 mld dolarów. To najbardziej zaawansowany na świecie system do walki z powodzi. Zajrzyjmy do środka komory tego podziemnego labiryntu, do którego odpływa woda, podczas ulewnych deszczy, monsunu, czy tajfunu.

flood4flood2

Źródło ( <http://www.ktr.mlit.go.jp/edogawa/gaikaku/> Joe Nishizawa )

Cały projekt nosi nazwę Metropolitan Area Outer Underground Discharge Channel, znany również jako G-Cans. Składa się z olbrzymich tuneli, zbiorników wodnych, masywnych filarów i ogromnych pomp. Wszystko to po to, aby skierować wody powodziowe do Zatoki Tokijskiej, z dala od miasta zamieszkałego przez 35 milionów mieszkańców. Działanie systemu polega na kierowaniu wód z przepełnionych rzek, pochodzących z okolic Tokio, do podziemnych tuneli i zbiorników retencyjnych. Jest to tym bardziej ważne, gdyż Tokio znajduje się na dość nisko położonym terenie, który jest szczególnie narażony na podtopienia.

Projekt zrealizowany został przez japoński rząd oraz nadzorowany jest przez Japan Institute of Wastewater Engineering Technology. Obiekt jest w stanie wytrzymać nawet historyczną powódź, która przychodzi raz na 200 lat. 

Tunele Metropolitan Area Outer Underground Discharge Channel mają łączną długość 100 kilometrów, a zbiorniki do nich podłączone 213 stóp wysokości. Zbiornik główny, znany jako „Podziemna świątynia” ma 83 stopy wysokości oraz 580 metrów długości i swoim wyglądem przypomina raczej dziwaczną, podziemną katedrę aniżeli zbiornik retencyjny. Każdy z 59 filarów w tej „świątyni” ma 65 stóp wysokości i waży 500 ton. Jeśli zbiornik ten wygląda znajomo, to pewnie dlatego, że pojawił się już w kilku filmach, reklamach i grach wideo. Ten nadzwyczaj wielki system odwodnienia może pompować ponad 200 ton wody na sekundę. 

W porze suchej, system podziemnych tuneli jest również atrakcją turystyczną. Zwiedzający mają szansę postawić stopę wewnątrz największego systemu odwodnień na świecie, w dodatku za darmo. Jedyną barierą jest język, ponieważ wszystkie wycieczki odbywają się jedynie w języku japońskim, więc turyści zagraniczni muszą mieć ze sobą tłumacza, chociażby ze względów bezpieczeństwa.

Więcej na stronie http://interestingengineering.com/tokyos-unbelievable-underground-flood-system/

Powrót