NFOŚiGW przedłuża konsultacje w sprawie wniosków LIFE.

O kolejny tydzień NFOŚiGW przedłuża konsultacje wniosków do programu LIFE 2017 w związku z dużym zainteresowaniem potencjalnych beneficjentów. Eksperci Funduszu przez kolejny tydzień, od 3 do 8 lipca br., będą analizować cele i zakres przygotowywanych projektów dotyczących środowiska lub klimatu pod kątem wymogów Komisji Europejskiej. Nabór do programu LIFE kończy się we wrześniu, a to ostatni rok, w którym Polska może wziąć 40 mln euro m.in. na innowacje prośrodowiskowe.

Konsultacje NFOŚiGW kieruje przede wszystkim do tych, którzy są już w trakcie pisania wniosku do KE i zamierzają ubiegać się o dofinansowanie w naborze 2017 r. Na indywidualne spotkania należy się zgłaszać mailowo(1). Można poprosić także o wyznaczenie innego, dogodnego dla wnioskodawcy terminu na spotkanie. Natomiast ci, którym nie uda się skorzystać z doradztwa Funduszu, mogą zajrzeć na polską stronę programu(2), gdzie udostępniane są materiały informacyjno-edukacyjne dotyczące LIFE.

Głównym celem programu jest rozwiązywanie ważnych problemów środowiskowych i klimatycznych. Oba podprogramy LIFE obejmują po trzy obszary, w których można starać się o wsparcie. Obowiązujące terminy dla podprogramu na rzecz środowiska to: do 14 września w zakresie działań dotyczących przyrody i różnorodności biologicznej oraz zarządzania i informacji, a do 12 września w zakresie ochrony środowiska i efektywnego gospodarowania zasobami. Z kolei w podprogramie na rzecz klimatu trzeba zdążyć z wnioskami we wszystkich obszarach do 7 września.

Beneficjentem może być każdy podmiot zarejestrowany na terenie Unii Europejskiej. To szansa np. dla samorządów, które przy unijnym wsparciu mogą rozwiązać swoje problemy dotyczące m.in. dostosowywania się do zmian klimatu. To także zielone światło dla inicjatyw państwowych jednostek budżetowych, ośrodków badawczych i naukowych, organizacji pozarządowych i polskiego biznesu.

Źródło: NFOŚiGW

Więcej na stronie: https://www.teraz-srodowisko.pl/aktualnosci/nfosigw-przedluza-konsultacje-ws-wnioskow-life-3499.html

Powrót