Podsumowanie Stormwater Poland 2024

Zakończyła się ósma edycja konferencji Stormwater Poland 2024, która odbyła się w dniach 17-18 kwietnia 2024 w Poznaniu w Auli Artis.

 

   

Konferencja podzielona na dwa dni tematyczne próbowała odpowiedzieć na jedno pytanie: Co zrobić z tym deszczem?

 

Pierwszego dnia skupiliśmy się na odpowiedzi: Czy zależy nam na detencji, retencji czy wykorzystaniu wód opadowych. Odpowiedzi udzieliła Prezes Wód Polskich Joanna Kopczyńska, przedstawiciele spółek wod-kan, producenci oraz Ci, którzy realnie tą wodę opadową już wykorzystują.

 

Z wystąpienia Pani Prezes Kopczyńskiej płynęły dwa przesłanie, pierwsze, że retencja jest bardzo ważna również dla Wód Polskich, a drugie, że instytucja otwiera się na dialog. O dialogu i współpracy w zarządzaniu wodami opadowymi mówili też Prezesi największych spółek wod-kan, podczas debaty: Misja firm wodociągowych w zarzadzaniu wodami opadowymi. Próba znalezienia odpowiedzi na pytanie kto powinien zająć się retencjonowaniem i wykorzystaniem wód opadowych wcale nie jest taka prosta.

 

Producenci pokazali natomiast nowe rozwiązania oraz trendy w zakresie zielono-niebieskiej infrastruktury, podczas debaty padło pytanie : Jak Pani/Pan osobiście rozumie „idealną retencję” w odpowiedzi czego zobaczyliśmy bardzo ciekawe realizacje.

 

 

Drugiego dnia skupiliśmy się na zielono-niebieskiej infrastrukturze. Do wystąpień zaprosiliśmy architektów i przedstawicieli zarządów zieleni miejskiej. Wybrzmiało jak bardzo zieleń miejska ma wpływ na architekturę krajobrazu, oraz jak ta architektura pozwala zarządzać wodą opadową w mieście.

 

 

Wyjątkowymi gośćmi podczas konferencji byli przedstawiciele K-water z Korei Południowej, którzy przedstawili platformę zarządzania wodą (Digital Twin): Innowacyjne podejście dla optymalnego zarządzania wodą z Korei Południowej.

 

 

Konferencja zgromadziła 400 uczestników, przedstawicieli miast, zarządów zieleni, wodociągów, architektów krajobrazu i wszystkich tych którym zarządzanie wodami opadowymi jest bliskie.

 

 

Konferencję zakończyliśmy uroczystym otwarciem ogrodów deszczowych w pobliskiej szkole.

 

 

Współgospodarzem konferencji była firma Aquanet i Aquanet Retencja. Partnerem generalnym ACO Polska.

Dziękujemy  bardzo wszystkim za udział w konferencji.

 

Podsumowanie wideo:

Na stornie konferencji dostępne są już zdjęcia z tej edycji:

Galeria 2024

Powrót