W dniach od 24 do 27 marca 2015 roku w Berlinie odbywały się targi branżowe pod hasłem woda (fot. 1), połączone z kongresem zatytułowanym „Woda i Zrównoważony Rozwój.” Ta impreza jak zwykle przyciągnęła wielu wystawców oraz osób i podmiotów zainteresowanych gospodarką wodną, wodociągami, uzdatnianiem wody, systemami kanalizacji, oczyszczaniem ścieków i wieloma innymi technologiami, których wspólnym mianownikiem jest po prostu woda.





Kończąc relację z targów Wasser Berlin Interational 2015 chcielibyśmy zwrócić uwagę na naszym zdaniem największe ciekawostki tych targów, które mają mniejszy lub większy związek z retencją i wodami opadowymi. Może rozwiązania te nie znajdą praktycznych zastosowań u nas w kraju, ale na pewno są bardzo inspirujące i rozwijają naszą wyobraźnię myślenia o wodzie i możliwości organizacji wystaw i targów z tym związanych.
Pierwszą ciekawostką jest rozwiązanie nazywane CloudFisher, czyli specjalne siatki do pozyskiwania wody pitnej z mgły (fot. 5). Te ażurowe siatki mogą wytrzymywać wiatry o prędkości do 120 km/godz., a prowadzona na ich powierzchni kondensacja pozwala na zbieranie wody pitnej do zainstalowanych poniżej rynien. Jak widać problemem w wielu częściach świata nie jest nadmiar, ale niedobór opadów. Osoby zainteresowane tym rozwiązaniem zachęcamy do wizyty na stronie http://www.wasserstiftung.de, a zwłaszcza do obejrzenia zamieszczonego tam ciekawego filmu.
Drugą ciekawostka dotyczy czegoś całkowicie odmiennego – a mianowicie ochrony przeciwpowodziowej. Ochrona ta ma być realizowana przy wykorzystaniu barier, unoszonych przez samą piętrzącą się wodę (fot. 6). Co ciekawe ochrona ta ma być powiązana z retencjonowaniem wody pod budowlami liniowymi, takimi jak nasypy drogowe i wykorzystywaniem zgromadzonej wody jako akumulatora do przechowywania ciepła. Akumulator ten ma być ładowany latem z instalacji solarnych i ciepłem odpadowym z elektrowni cieplnych. Zimą ciepło to ma być wykorzystywane do ogrzewania np. pobliskich budynków. Osoby zainteresowane tym pomysłem odsyłamy do obejrzenia filmów i materiałów na stronie http://www.floodprotect.eu/videos.php.
Trzecią i ostatnią ciekawostką, która nam się bardzo spodobała na targach był „kącik praktyczny – zrób to sam” (fot. 7). W jednej z hal wystawy można było wymurować kolektor z cegły kanalizacyjnej, ułożyć z cegieł studnię, zgrzać doczołowo rury, a nawet wcielić się w operatora minikoparki. To naprawdę podobało się młodzieży i dzieciom odwiedzającym targi.
Andrzej Osiński, dr hab. inż. Paweł Licznar prof. Nadzw. PWr


