Relacja z X Jubileuszowej Konferencji „Wody Opadowe – Aspekty Prawne, Ekonomiczne i Techniczne”!

P5130038W dniach 12-13 maja 2015 tym razem Kołobrzeg stał się miejscem corocznego spotkania osób zainteresowanych zagadnieniami wód opadowych w Polsce. Spotkanie to miało szczególny wymiar, gdyż było już 10 Jubileuszową Konferencją z serii Wody opadowe – Aspekty prawne, Ekonomiczne i Techniczne. Nie bez powodu zatem pojawił się nawet jubileuszowy tort na bankiecie po pierwszym dniu konferencji. Chyba najważniejszym powodem do świętowania był globalny sukces całego cyklu konferencji, w których wzięło już ponad 1000 uczestników. Także w Kołobrzegu, frekwencja dopisała bo liczba uczestników przekroczyła 140 osób. Co więcej pomimo niezbyt łatwego dojazdu do położonego nad morzem kurortu wielu uczestników przybyło z południa Polski, z miast takich jak np.: Rzeszów, Kraków, Katowice, czy też Wrocław.

Konferencja w Kołobrzegu podobnie jak w latach uprzednich została podzielona na kolejne sesje przeplatające się z panelami dyskusyjnymi. Sesja otwierająca konferencję nosiła tytuł: Znaczenie retencji wód opadowych w Polsce. Ranga pierwszej sesji została wyraźnie podniesiona dzięki obecności przedstawicieli Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej w osobach prof. dr hab. inż. Jerzego Zwoździaka i dr inż. Klary Ramm-Szatkiewicz, prezentujących referat pt: „Plany Zarządzania Ryzykiem Powodziowym”. Następne sesje dotyczyły: opłat za wody opadowe, zjawisk ekstremalnych na terenach zurbanizowanych oraz zrównoważonego gospodarowania wodami opadowymi.

Dla nas jako portalu retencja.pl konferencja ta była wydarzeniem szczególnym. Stała się ona publiczną inauguracją działania portalu, którego misją jest: Profesjonalna – naukowa i techniczna – wymiana poglądów, doświadczeń oraz dobrych praktyk w zakresie gospodarki wodami opadowymi. Idea budowy portalu dedykowanego osobom, firmom i instytucjom zainteresowanym wodami opadowymi w Polsce i opartego na łatwym dostępie do praktycznych narzędzi inżynierskich i praktycznej wiedzy została przedstawiona przede wszystkim z referacie dr hab. inż. Pawła Licznara, prof. PWr. W miejscu tym nie możemy nie podziękować uczestnikom konferencji za pozytywny odzew na sformułowaną przez prelegenta zachętę do praktycznego spróbowania jak łatwo można wyznaczać natężenia deszczów miarodajnych. Nasze statystyki wejść na portal w dwóch dniach konferencji pokazują wyraźnie ponad 120 nowych wejść z urządzeń mobilnych takich jak smartfony, a właśnie o taką mobilność dostępu do danych inżynierskich nam chodziło. Cieszymy się zatem z zainteresowania naszym portalem i liczymy, że będziecie Państwo nadal jego stałymi bywalcami. Drugim istotnym akcentem obecności portalu retencja.pl był referat mgr inż. Szymona Mielczarka, w którym prelegent demonstrował możliwość użycia innego jeszcze narzędzia na naszym portalu, czyli kalkulatora objętości zbiorników retencyjnych wg aktualnej niemieckiej wytycznej DWA-A 117. Liczymy, że także to narzędzie dostępne on-line przypadnie Państwu do gustu i będzie częstym powodem do odwiedzin portalu retencja.pl.

P5130048

Kończąc tą krótką relację trzeba bardzo mocno podziękować wszystkim Uczestnikom konferencji za wspaniała atmosferę. Miarą tego mógł być wspomniany już bankiet, który trwał prawie do białego rana, a co zaskakujące, drugiego dnia konferencji na pierwszej porannej sesji zapełniła się cała sala. A trzeba pamiętać, że drugiego dnia pogoda już nie sprzyjała konferencji. Tylko pierwszego dnia padał ulewny deszcz, tak jakby na zamówienie organizatorów konferencji o wodach opadowych, drugiego dnia świeciło piękne słońce, a pobliska plaża korciła do długich spacerów. To, że wybraliście Państwo zamkniętą salę z projektorem oraz dyskusje w przerwach kawowych świadczy, że jednak był jakiś magnes w tym spotkaniu. Mamy nadzieję, że rzeczywiście najbliższe lata przyniosą rewolucyjne zmiany w podejściu do wód opadowych w Polsce. My, czyli cały zespół retencja.pl dziękujemy szczególnie za wszelkie uwagi zgłaszane względem portalu, zgłaszane nowe potrzeby i pomysły narzędzi i często pojawiającą się chęć współpracy. Jeśli nawet tylko cząstka tych pomysłów zostanie zrealizowana, to za rok znowu będziemy mieli czym się pochwalić. Już teraz czekamy na możliwość następnego spotkania w tak doborowym gronie.

Portal retencja.pl i jego współpracownicy.
Powrót