RESILIO – laboratorium pod otwartym niebem

Każdy kto był w Holandii na pewno ma w pamięci labirynt kanałów przecinających ten kraj na wzdłuż i wszerz. Z tej perspektywy retencja wód opadowych wydaje się być w tym kraju czymś naturalnym i nie wymagającym większej uwagi, a na pewno już innowacji i badań. Jest jednak całkiem odwrotnie, a dobrym miejscem, aby się o tym przekonać jest Amsterdam. W Amsterdamie można zobaczyć efekty realizacji projektu RESILIO, którego hasłem jest: „Ożywienie twojego dachu” (Bring your roof to life).

 

Celem projektu było nie tylko wyposażenie wielu dachów w centrum Amsterdamu w zielone dachy, ale także dynamiczne sterowanie odpływem z tych dachów wodami opadowymi. Tak, to prawda, w Polsce coraz częściej myśli się, a nawet wprowadza się sterowanie odpływem wód opadowych ze zbiorników retencyjnych, a w Amsterdamie podobne co do zasady rozwiązania wprowadzono już na dachach zielonych. Nie jest to tylko jakaś moda, albo szalony pomysł. Wręcz przeciwnie to potrzeba wynikającą z przepełnienia miejskiego systemu odwodnienia. Dzięki zastosowanemu sterowaniu (uchylanym zastawkom) woda z dachów zielonych odpływa dopiero po 8 godzinach od zakończenia opadu. Trafia zatem do pustej już kanalizacji. Aby było to możliwe pracą systemu zarządza się przy wykorzystaniu lokalnych deszczomierzy, a także wykorzystując informację z numerycznych prognoz pogody. Te ostanie, a konkretnie ostrzeżenia przed nadchodzącymi dużymi opadami są impulsem do otwarcia zastawek (przelewów) i opróżnienia substratu dachu z wody. W ten sposób można dynamicznie przygotować, zwolnić retencję dachu na nadchodzące opady.

Generalnie jednak dąży się do przetrzymania wody na dachu jak najdłużej. Dobrze się Państwo domyślacie, że jest ona jak najbardziej użyteczna, a wręcz konieczna dla życia rosnących na nim roślin, ale nie tylko. Ważną rolą jest tutaj także obniżanie temperatury dachu w lecie, a to jest bardzo ważne dla funkcjonowania instalowanych teraz często na dachach, także dachach zielonych paneli fotowoltaicznych. Panel pracujący w niższej temperaturze ma lepszą efektywność, stąd warto dbać także o jego mikroklimat. Z tego względu na zdjęciach z wizyty z laboratorium projektu RESILIO widzicie Państwo szereg paneli zainstalowanych na różnych typach dachów.

 

Trzeba przy tym wspomnieć, że laboratorium projektu RESILIO nie zostało wybrane przypadkowo, znajduje się na dachu budynku BENNO PREMSELA BUILDING (BPH) należącym do kampusu AMSTEL CAMPUS Amsterdam University of Applied Science. W ten sposób innowacyjny zielony dach służy do kolejnych, innowacyjnych badań nad efektywnością wytwarzania odnawialnej energii.

 

 

Kończąc relację z wizyty w laboratorium pod otwartym niebem projektu RESILIO, chcemy podziękować Brianowi Schmittowi z firmy Wavin za umożliwienie zwiedzania tego unikalnego miejsca. Mamy nadzieję, że zainteresowaliśmy Państwa projektem. Jeśli chcecie Państwo usłyszeć więcej i dowiedzieć się o szczegóły projektu to zapraszamy serdecznie do Poznania na konferencję Stormwater Poland 2024. Brian Schmitt jest jednym z naszych zagranicznych keynote speakerów. Zachęcamy do wysłuchania prezentacji Briana i bezpośredniego kontaktu z tym ekspertem, bo rzadko można spotykać osobę łączącą doświadczenia gospodarowania wodami opadowymi w USA i w Europie.

 

 

Ale wizyta studyjna w Amsterdamie ma jeszcze jeden punkt styczności z konferencją Stormwater Poland 2024. We współpracy z Aquanet Retencja w Poznaniu oraz firmą ACO Polska postanowiliśmy w tym roku, drugiego dnia konferencji, postawić mocny akcent na praktyczną demonstrację realizacji niebiesko-zielonej infrastruktury. Można powiedzieć, że temu właśnie zagadnieniu łączenia zieleni miejskiej z retencją wód jest przede wszystkim dedykowane wiosenno-letnie wydanie oficjalnego przewodnika po mieście Amsterdam, którego zdjęcie okładki widzicie Państwo poniżej. W otwierającym przewodnik artykule Growing Green podkreśla się, że 61% publicznych przestrzeni zewnętrznych Amsterdamu jest zielona. A w centrum miasta udało się nawet zwiększyć nieco udział terenów zielonych, pomimo gęstej zabudowy i licznych kanałów, między innymi dzięki projektom takim jak RESILIO. Cieszymy się, że konferencja Stormwater Poland 2024 pozostawi po sobie jakiś drobny ślad, dzięki któremu Poznań też będzie mógł stawać się jeszcze bardziej zielony podobnie jak Amsterdam (Growing Green like Amsterdam).

Konferencja Stormwater Poland odbywa się w dniach 17-18.04.2024 w Poznaniu. Więcej informacji: www.stormwaterpoland.com

Powrót