Konferencja Stormwater Poland 2025 dotycząca adaptacji do zmian klimatu, szczególnie w kontekście adaptacji miast oraz adaptacji w kontekście wody odbyła się 24-26 marca w Poznaniu. Podczas konferencji spotkali się praktycy, naukowcy, samorządowcy i biznes, by poruszyć najważniejsze tematy zagospodarowania wody deszczowej w kontekście zmian klimatycznych.
Stormwater Poland 2025 to już 9. edycja tej wyjątkowej konferencji, poruszająca tematykę wód opadowych. Kiedy zaczynaliśmy, woda opadowa była traktowana jak ściek – dziś wszyscy wiemy, że to cenny zasób. W tym roku poruszyliśmy tematy od powodzi, przez adaptację polskich miast do zmian klimatycznych kończąc na wdrażaniu zielono-niebieskiej infrastruktury. Chcemy, by woda stała się istotnym elementem debaty publicznej.
Konferencję otworzył prezes Retencjapl Tomasz Grochowski, który zapowiedział program konferencji oraz Prezydent Miasta Poznania, który zadeklarował, że miasto planuje znaczne środki przeznaczyć na projekty retencyjne w najbliższych 4 latach.
Adaptacja do zmian klimatu w kontekście wód opadowych najczęściej pojawia się w debacie publicznej w obliczu katastrof. Taka miała miejsce we wrześniu 2024 rok, nie mogliśmy zacząć więc konferencji inaczej niż wracając do powodzi z zeszłego roku. Konferencję rozpoczął prof. Szymon Malinowski który przybliżył nam jak zmiany klimatu wpływają na zjawiska katastrofalne takie jak powodzie. Temat kontynuował profesor Mariusz Figurski, który opowiedział dokładnie co wydarzyło się we wrześniu 2024.Między piątkiem 13 a poniedziałkiem 16 września 2024 r. układ niskiego ciśnienia o nazwie Boris przyniósł rekordowe opady deszczu do Europy Środkowej, co doprowadziło do poważnych powodzi w częściach Austrii, Czech, Słowacji, Polski, Rumunii i Węgier. Powódź spowodowała rozległe szkody i zakłócenia, których koszty szacuje się na miliardy euro. Już na tydzień przed zdarzeniem numeryczne model pogody sygnalizowały niezwykle obfite opady deszczu w okresie od 13 do 16 września. Sygnał ten stawał się coraz silniejszy i bardziej ekstremalny w kolejnych dniach.
W bloku pierwszym zadbaliśmy też o spojrzenie z zagranicy, Miguel Rovira przedstawił sytuacje gospodarki wodami opadowymi w Hiszpanii. Mocne przesłanie tym bardziej wybrzmiało w uszach i oczach słuchaczy po obejrzeniu zdjęć z katastrofy która nawiedział Hiszpanie w 2024 roku.
Jak radzili sobie z powodzią opowiedzieli również przedstawiciele Wód Polskich Węgierskich Wód. Było to ciekawe zestawienie działań instytucji odpowiedzialnych za wody z dwóch różnych krajów.
Kolejną sesję otworzył Jacek Zalewski z Retencjapl przedstawiając perspektywę rynku wobec działań branży na rzecz zmian klimatu. Praktyczne działania omówili przedstawiciele miast: Bydgoszczy, Płocka, Zielonej Góry, Koszalina i Grudziądza. Czy faktycznie nasze miasta są już na półmetku działań? Poddajemy to ocenie uczestników konferencji.
Na zakończenie tej sesji wystąpił Andreas Mentzinger, który opowiedział o adaptacji Berlina przez wdrażanie zielono-niebieskiej infrastruktury. Kierując się hasłem „Zamieńmy miasto w park” zdecentralizowali zarządzanie wodami opadowymi.
Pierwszego dnia odbyła się także debata dotycząca taryf za wody opadowe. W debacie poprowadzonej przez Prezesa Pawła Chudzińskiego z Aquanet wzięli udział prawnicy oraz prezesi wodociągów warszawskich oraz krakowskich: Renata Tomusiak i Piotr Ziętara. Potrzebne nam są modre regulacje prawne – tak można podsumować tą debatę.
Drugi dzień konferencji poświęcony był technologii, większość prezentacji skupiła się wokół jakości wód opadowych, która do ich ponownego wykorzystania jest kluczowa. Kolejnym ważnym tematem, który został poruszony jest monitoring wód opadowych oraz wykorzystanie technologii w produktach. Gdy mówimy o sztucznej inteligencji i nowoczesnych technologiach, ważny jest aspekt ludzki, zwrócił uwagę jeden z prelegentów.
Ostatni blok konferencji poświęcony był zielono-niebieskiej infrastrukturze. Temat bardzo mocno już obecny w debacie publicznej i w potrzebach mieszkańców naszych miast. Konferencję zakończyła debata, w której wzięli udział Blanka Jędrzejwska z GZM, Hanna Madajczyk z Aquanet Retencja oraz Tomasz Bergier z Fundacji Sędzimira, omówili programy i działania oddolne i odgórne która zachęcają mieszkańców do wdrażania zielono-niebieskich rozwiązań w miastach.
Konferencja została dofinansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Partnerem Generalnym była firma ACO.
Kolejna edycja konferencji będzie edycją jubileuszową, więcej informacji na www.stormwaterpoland.com.