Trwa kampania ”Wpłyń na Wolną Wodę”

woda-624x349Trwa kampania „Wpłyń na Wolną Wodę!”, która ma przekonać klientów i właścicieli lokali gastronomicznych do picia i podawania kranówki w kawiarniach, knajpkach i restauracjach.  Na stronie kampanii dostępna jest  aplikacja mobilna i interaktywna mapa na których można odnajdywać i zaznaczać lokale serwujące wodę z kranu.

Na stronie wodawolnaodbutelek.sendzimir.org.pl/wolna-woda/ dostępna jest  bezpłatna aplikacja mobilna do zaznaczania na mapie lokali serwujących wodę z kranu. Punkty przyjazne kranówce można oznaczać także bez smartfona, bezpośrednio poprzez stronę internetową projektu. 

Fundacja razem z restauracjami i kawiarniami stworzy również sieć oznaczonych lokali podających kranówkę! Akcję zainaugurowały śniadania prasowe w Warszawie, Łodzi i Krakowie oraz kampania reklamowa w komunikacji publicznej.

„Są dwie rzeczy, po których poznaję dobrą restaurację gdy odwiedzam Paryż: darmowe bagietki i karafka z wodą z kranu” – mówi Stefan Wroński, redaktor naczelny magazynu „Restauracja”. Do Polski powoli przenika zachodni zwyczaj serwowania wody z kranu, jednak spotyka on wciąż wiele barier i uprzedzeń. Jednocześnie woda z kranu w Polsce w niczym nie odstaje od tej we Francji, Anglii czy Niemczech – Czy woda kranowa zagości wreszcie na naszych salonach?

By tak się stało Fundacja Sendzimira rozpoczyna kampanię „Wpłyń na Wolną Wodę” mającą na celu popularyzację serwowania wody z kranu oraz zwiększenie wiedzy na temat jej jakości. Przesłanie ma trafić m.in. do prowadzących restaurację, kawiarnie i bary i przekonać ich do serwowania wody z kranu – gdyż w trakcie badania poprzedzającego kampanię ujawnionych zostało wiele obaw i barier upowszechnionych wśród restauratorów.

Efektem działań będzie zbudowanie sieci lokali podających wodę z kranu w trzech miastach objętych kampanią. W każdym z miejsc znajdzie się oznaczenie informujące o serwowaniu kranów, broszura edukacyjna dotycząca jakości wody wodociągowej oraz karafki do jej podawania. „Jeśli prowadzisz restaurację lub inny lokal gastronomiczny i inaczej niż większość nie boisz się kranówki, już dziś skontaktuj się z nami” – namawia koordynujący kampanię Karol Grabias z Fundacji Sendzimira.

Kampanię poprzedziło badanie stosunku restauracji i kawiarni w polskich miastach do podawania wody
z kranu, którego wyniki zaprezentowane zostały na trzech śniadaniach prasowych w Warszawie, Łodzi i Krakowie.

Cały artykuł dostępny jest na stronie: http://www.sendzimir.org.pl/node/727
Zachęcamy również do odwiedzania strony projektu: http://wodawolnaodbutelek.sendzimir.org.pl/

fundusz-ochrony-srodowiska

Materiały w ramach projektu „Woda wolna od butelek. Kształtowanie proekologicznych postaw konsumenckich w zakresie korzystania z wody w opakowaniach jednorazowych” zostały opublikowane dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za ich treść odpowiada wyłącznie Fundacja Sendzimira.

 

Powrót