Wavin łączy siły z holenderskim MetroPolder – innowacyjnym start-upem

 

Dla Wavin przejęcie holenderskiego start-upu MetroPolder to ważny ruch. Pozwolił firmie pozyskać ekspercką wiedzę i konkretne rozwiązania z zakresu ochrony terenów miejskich przed powodziami. Wiedza i doświadczenie MetroPolder pozwalają Wavin zbliżyć się do celu, czyli realizacji projektu zamknięcia cyklu wodnego w miastach, a tym samym do przygotowania ośrodków miejskich na wyzwania przyszłości. To ważne, szczególnie w czasach narastających, ekstremalnych warunków pogodowych oraz długich okresów suszy, które sprawiają, że życie w miastach – na całym świecie – staje się coraz trudniejsze.

 

Zbiorniki wody na dachach
Woda deszczowa postrzegana była do tej pory jako ścieki, szczególnie w obszarach miejskich. Większość miast jest lub była projektowana z myślą o jak najszybszym odprowadzaniu wody. Jednak zmiany klimatyczne powodują, że w miastach – na całym świecie – już przed 2050 r. może zabraknąć wody. Dlatego właśnie konieczne jest zamknięcie jej obiegu na terenach zurbanizowanych.
Holenderski start-up MetroPolder to pionier magazynowania wody na zielonych, płaskich dachach – firma opracowała technologię zatrzymywania wody, jej dalszego użycia do chłodzenia i nawadniania oraz ponownego użycia.

 

Projekt MetroPolder wdrożony w Amsterdamie.

 

– Wavin postrzega wodę jako zasób, a nie problem. To nas do siebie bardzo zbliżyło. Stosując inteligentne zarządzanie wodą, chcemy zabezpieczyć miasta przed wyzwaniami przyszłości. Chcemy wykorzystać deszczówkę do chłodzenia miast i zwalczania miejskich wysp ciepła. Dlatego z dumą i przyjemnością informujemy, że należymy teraz do drużyny Wavin – mówi Friso Klapwijk, CEO MetroPolder.

 

Dynamiczny magazyn wody
Niebiesko-zielone dachy są wyposażone w system buforowy, zawór połączony z Internetem oraz pulpit sterowania (dostępny online). Czujniki zaworu i radary deszczowe kontrolują poziom wody i jej przepływ w czasie rzeczywistym. Wykonane w ten sposób inteligentne połączenie pozwala na dynamiczne magazynowanie wody. To sprawdzona i efektywna technologia, która została już zastosowana w miastach na całym świecie, m.in. w: Holandii, Gwatemali, USA, Francji oraz Wielkiej Brytanii.

 

– Zielono-niebieskie systemy dachowe MetroPolder to udane rozwiązanie, sprawdzone w skali międzynarodowej. Dzięki niemu Wavin zyska jeszcze lepsze rezultaty i pozycję wśród podmiotów tworzących rozwiązania, które chronią miasta przed negatywnym wpływem zmian klimatycznych. Jesteśmy przekonani, że dzięki eksperckiej wiedzy i doświadczeniu MetroPolder, uda nam się zachęcić coraz więcej miejskich włodarzy do tego, aby spojrzeli na kwestie użycia wody z innej perspektywy. Możliwości bowiem jest mnóstwo – podsumowuje Maarten Roef, CEO Wavin.

 

—–
O Wavin
Wavin to działający na wielu kontynentach dostawca innowacyjnych rozwiązań dla przemysłu budowlanego i infrastrukturalnego. Firma ma ponad 60-letnie doświadczenie i jest świetnie przygotowana na najbardziej wymagające wyzwania w skali globalnej, a więc: bezpieczne i wydajne zaopatrywanie w wodę, zapewnianie dobrych warunków higieniczno-sanitarnych, ochronę miast przed wpływem zmian klimatycznych i poprawę parametrów budynków.
Wavin skupia się na wprowadzaniu dobrych zmian na całym świecie. Firma przyczynia się do budowy zdrowych, gwarantujących zrównoważony rozwój środowisk miejskich. Współpracuje z władzami miast i angażuje się w pracę i projekty miejskich inżynierów, wykonawców i instalatorów, aby pomóc w tworzeniu gotowych na przyszłość, komfortowych i wydajnych energetycznie budynków.
Wavin to część grupy Orbia, zrzeszającej spółki, którym przyświeca jeden cel: rozwój życia na całym świecie. Wavin zatrudnia ponad 10 500 pracowników w ponad 40 krajach na całym świecie.

ach na całym świecie.

Powrót