We’re digital

Druga połowa XIX wieku to początek drugiej rewolucji przemysłowej. Powszechnie kojarzymy ją z wieloma wynalazkami takimi jak np.: telefon, żarówka, czy też  dynamit i karabin maszynowy. Mało kto zdaje sobie sprawę, że epoka ta to także początek budowy współczesnych systemów odwodnienia i formowania klasycznego warsztatu projektowania systemów, opartego o racjonalną formułę spływu i model opadowy IDF (ang. Intensity-Duration-Frequency).

 

Przez dziesięciolecia, przy niewielkich tylko oscylacjach klimatycznych, można było wykorzystywać ten warsztat bez większego ryzyka i obliczać systemy odprowadzania wód opadowych bazując np. na wzorze Błaszczyka. Ale od początku tego stulecia trendu zmian naszego klimatu nie można już podważać, a na dodatek wód opadowych nie chcemy tylko szybko odprowadzać z miast, ale spowalniać ich spływ i retencjonować.

 

W epoce rewolucji cyfrowej nie można już tego osiągnąć bez oparcia się o wiarygodne i aktualne atlasy opadowe, takie jak KOSTRA w Niemczech i PANDa w Polsce i powszechne wykorzystanie narzędzi cyfrowych. To zasadnicze inspiracje dla trzeciego bloku zatytułowanego „We’re digital”.

 

Uczestnicy poprzedniej edycji konferencji domyślają się, że jest to realizacja naszych planów zaprezentowanych w sesji „Going digital”. Rzeczywiście chcemy zademonstrować ukończony projekt Polskiego Atlasu Natężeń Deszczów PANDa i cały zestaw narzędzi internetowych, które wspólnie tworzą Cyfrową Platformę Projektanta (CPP). Dziś już musimy przyznać, że nie jest to projekt Retencjapl, ale całej grupy firm będących niekwestionowanymi liderami na polskim i europejskim rynku technologii wód opadowych.

 

Każdy z prezentowanych kalkulatorów CPP bazuje na atlasie PANDa i unikalnej wiedzy pozwalającej na dobór optymalnych rozwiązań projektowych w zakresie takich zagadnień jak: odprowadzanie spływów powierzchniowych, retencjonowanie wód opadowych, czy ich podczyszczanie i rozsączanie do gruntu.

 

Do bloku „We’re digital” chcemy także już tradycyjnie zaprosić firmy i specjalistów w zakresie modelowania systemów odwodnienia, aby pokazali inspirujące przykłady zaprzęgnięcia modeli komputerowych do realizacji skomplikowanych zadań inżynierskich. Wierzymy bowiem, że w wieku rewolucji cyfrowej pytaniem nie jest czy modelować systemy odwodnienia, tylko jak robić to mądrze?

 

Wraz z Prezesem Retencjapl Tomaszem Grochowskim serdecznie zapraszamy na konferencje.

 

Powrót