Susze – poważne zagrożenie dla człowieka

Występujące w okresie wakacyjnym wysokie temperatury skłaniają ku refleksji nad pojawiającą się w czasie długotrwałych upałów kwestii braku wody. Jeszcze do niedawna w Polsce susze nie stanowiły poważnego problemu, jednak sytuacja ta z roku na rok się zmienia. Biorąc pod uwagę zachodzące zmiany klimatyczne i stopniowe ocieplenie klimatu, problem ten może być dla nas coraz bardziej realnym zagrożeniem. Jak skutecznie zapobiegać suszom?

Skutki suszy

Wbrew pozorom to właśnie susze są większym zagrożeniem dla gospodarki kraju niż znane nam tak dobrze powodzie. Jak to możliwe? Otóż dotykają one wielu sektorów gospodarki. Wiążą się także z poważnymi, długofalowymi konsekwencjami dla społeczeństwa – niszczące uprawy susze przyczyniając się do mniejszych ilości pożywienia, co automatycznie skutkuje późniejszym wzrostem cen produktów spożywczych.

Jak można walczyć z suszą?

Do popularnych na świecie działań mających przeciwdziałać suszom należy chociażby odsalanie wody morskiej i wykonywanie coraz głębszych odwiertów w ziemi. Jednak w tym przypadku trzeba liczyć się z tym, że źródła wody słodkiej są bardzo ograniczone. Na świecie coraz częściej promowany jest również jej recykling, dzięki któremu zasoby wodne ulegają znacznemu powiększeniu.
Warto także zwrócić uwagę na inwestowanie w elektrownie wiatrowe, które dzięki niezależności od wody mogą dostarczać prąd nawet w przypadku kryzysu związanego z suszą.

Walka z suszą w Polsce

Dość oczywistym i prostym rozwiązaniem jest woda deszczowa. Jej magazynowanie w zbiornikach retencyjnych pozwoli na późniejsze wykorzystanie w trakcie suszy. W kraju, który na przemian nawiedzany jest przez zjawiska takie jak susze i powodzie powinno się stworzyć rozbudowaną sieć zbiorników retencyjnych, które pozwalają zarówno na przyjęcie dużej ilości deszczówki podczas powodzi, jak i na jej magazynowanie na wypadek susz. Dobrze przemyślana gospodarka wodna to w końcu nie tylko działania przeciwpowodziowe, czy odpowiednie modelowanie kanalizacji deszczowej. To także sprawny system reagowania w sytuacji, gdy wody może zabraknąć.

 

 

Powrót