Zalety deszczomierzy wagowych

Budowa deszczomierza wagowego

Deszczomierz wagowy zbudowany jest z trzech podstawowych elementów: podstawa z mechanizmem wagowym i elektroniką, zbiornik na opad, obudowa zewnętrzna

umiejscowienie deszczomierza na dachu

Zasada działania deszczomierzy wagowych

Podstawowym parametrem mierzonym przez deszczomierz wagowy jest przyrost masy zbiornika w czasie. Przyrost masy wywoływany jest opadem atmosferycznym, który dostaje się do wnętrza deszczomierza przez otwór wlotowy. Niezależnie od stanu skupienia tego opadu, wpadając bezpośrednio do zbiornika powoduje natychmiastowy wzrost ciężaru. Zmiana tej wartości jest analizowana przez układ elektroniczny urządzenia i przetwarzana na najdokładniejszą z możliwych informację o sumie i intensywności opadu. Precyzja pomiaru nie zależy od tego czy mierzony jest deszcz, śnieg, gradem czy jakakolwiek inna form opadu atmosferycznego

Zalety deszczomierza wagowego OTT Pluvio2L

Dostosowany do pracy w każdych warunkach klimatycznych

OTT Pluvio L, zapewnia precyzyjne i natychmiastowe pomiary opadów atmosferycznych, począwszy od delikatnej mżawki, aż po intensywne ulewy i śnieżyce. Dzięki eliminacji lejak (znanego z deszczomierzy korytkowych) , gwarantuje dokładność pomiarów w każdych warunkach, bez ryzyka opóźnień czy strat danych spowodowanych ogrzewaniem otworu wlotowego.

Niezawodny pomiar realizowany jest również w najbardziej niesprzyjających warunkach zimowych. Pierścień grzewczy otworu wlotowego zapobiega tworzeniu się czap śnieżnym a roztwór obiżający temperaturę zamarzania opadów zgromadzonych w zbiorniku (dolewany na czas zimy) redukuje objętość śniegu, topiąc go.

Dodatkowym atutem jest możliwość zasilania urządzenia energią produkowaną przez panel fotowoltaiczny (wyłączony układ ogrzewania wlotu deszczomierza) , co czyni go doskonałym rozwiązaniem dla lokalizacji pomiarowych bez dostępu do stałego źródła zasilania sieciowego. Takie rozwiązanie jest również przyjazne dla środowiska, oraz ogranicza koszty eksploatacji i utrzymania urządzenia.

Dokładność

Deszczomierz ten został stworzony w ścisłej współpracy z czołowymi służbami meteorologicznymi, co zapewnia niezrównaną precyzję w pomiarze nawet ekstremalnych opadów do 3000 mm/h, przewyższając standardy Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO), która wymaga rejestracji opadów do 2000 mm/h. Niezmienna dokładność na poziomie ±0,1 mm jest utrzymywana przez cały okres użytkowania urządzenia, dzięki czemu można na nim zawsze polegać.

Długotrwała stabilność

Deszczomierz cechuje się długotrwałą stabilnością wynikającą z fabrycznej kalibracji czujnika wagowego, która nie wymaga powtarzania przez cały okres użytkowania. Hermetyczność układu pomiarowego zabezpiecza go przez niesprzyjającym wpływem nawet najgorszych warunków atmosferycznych, a oprogramowanie automatycznie kompensuje wpływ zakłóceń takich jak zmiany temperatury lub drgania urządzenia wywołane przez wiatr na dokładność pomiarów.

Solidna konstrukcja

Produkt charakteryzuje się solidną konstrukcją odpowiednio zabezpieczającą przed każdymi warunkami atmosferycznymi.  Urządzenie spełnia również wymagania dotyczące kompatybilności elektromagnetycznej (EMC) Budowa systemu przenoszącego wagę zbiornika dzięki wykorzystaniu tłumików sprężynowych chroni precyzyjny czujnik wagowy przed uszkodzeniami, co jest szczególnie ważne podczas transportu lub opróżniania. Elementy konstrukcyjne deszczomierza wykonane są z wytrzymałych materiałów gwarantujących trwałość i najwyższą jakość. Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe zasilania i interfejsów wyjściowych dodatkowo gwarantuje ochronę układów elektornicznych.

Niskie koszty utrzymania

OTT Pluvio’L to inwestycja, która się opłaca, oferując bardzo niskie koszty utrzymania przy zachowaniu wysokiej jakości i niezawodności. To sprawia, że jest to inwestycja, która szybko się zwraca.

Praktycznie bezobsługowy

OTT Pluvio2L to model deszczomierza, który zapewnia znaczące udogodnienia użytkowe, minimalizując obsługę serwisową. Jego konstrukcja eliminuje koniecznośc przeprowadzania czynności konserwacyjnych, takich jakie wymagane są przy obsłudze np. deszczomierza wagowego. Obsługa urządzenia ogranicza się do rzadkiego opróżniania zbiornika oraz prostych kontroli wizualnych i dolewania środka obniżającego temperaturę zamarzania opadu gromadzonego w sezonie zimowym.

Ciągłość danych

Deszczomierz zapewnia ponad 99% ciągłości danych pomiarowych, co oznacza, że pomiary opadu są rejestrowane praktycznie bez przerw. Taka niezawodność jest kluczowa dla precyzyjnej analizy warunków atmosferycznych.

Łatwość obsługi

Dzięki inteligentnym systemom alarmowym i serwisowym, wszelkie informacje, w tym kody błędów, są automatycznie przekazywane do rejestratora. Nawet takie zdarzenia jak przepełnienie zbiornika są łatwe do zidentyfikowania i zarządzania, co pozwala na szybką reakcję i minimalizację przestojów.

Bezproblemowa konserwacja

Interfejsy wyjściowe urządzenia są blokowane w trakcie obsługi serwisowej lub podczas testów dokładności, co zapobiega przesłaniu  niewłaściwemu danych do rejestratora i pozwala na bezpieczne przeprowadzenie niezbędnych prac konserwacyjnych.

Podsumowanie

Deszczomierz wagowy jest najlepszym wyborem. Decydując się na zakup takiego deszczomierza otrzymujemy bardzo dokładny pomiar (błędy nie przekraczają 1%) niezależnie od rodzaju mierzonego opadu (deszcz, śnieg, grad). Deszczomierz ten jest też praktycznie bezobsługowy.

 

 

 

Zobacz deszczomierze w naszej ofercie ->

Powrót