Wyzwanie
W dobie zmian klimatu niezwykle istotne jest przywrócenie kluczowych dla klimatu i bioróżnorodności funkcji torfowisk, bagien i terenów podmokłych. Takiego wyzwania podjęło się Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej we współpracy z Generalną Dyrekcją Ochrony Środowiska oraz Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie, w ramach projektu Wetlands Green Life.
Rozwiązanie
W ramach projektu dostarczyliśmy 64 urządzenia OTT ecoLog 1000 – samodzielnie pracujące stacje monitoringu hydrologicznego oraz 32 sondy OTT PLS-C, które zostały podłączone do dostarczonych przez naszego partnera, firmę PM Ecology stacji meteorologicznych. Dostarczony system przesyła dane do zainstalowanego na Uniwersytecie oprogramowania OTT Hydras 3 net. Dostarczone przez nas urządzenia OTT mierzą poziom, temperaturę oraz przewodność elektrolityczną wód gruntowych i powierzchniowych. Dane te, w połączeniu z pełnym monitoringiem meteorologicznym, pomogą lepiej zrozumieć procesy zachodzące w monitorowanych obszarach oraz zrealizować cele projektu powiązane z obserwacją zmian klimatu oraz ich wpływu na zasoby wodne. Dzięki wysokiej jakości dostarczonych urządzeń jesteśmy pewni, że posłużą Klientowi dłużej niż zakładany, 10-cio letni okres badań.
Korzyści
Efektem projektu Wetlands Green Life będzie stworzenie warunków do wdrożenia Priorytetowych Ram Działań (PAF) na obszarach podmokłych sieci Natura 2000 oraz Zielonej Infrastruktury w Polsce. Najistotniejszymi elementami projektu będą działania ochrony czynnej mające doprowadzić do polepszenia stanu obszarów bagiennych, torfowisk i terenów podmokłych, oraz inicjatywy edukacyjne zwiększające powszechną świadomość roli, jaką tereny podmokłe odgrywają w powstrzymywaniu zmian klimatycznych i gospodarce wodnej, na poziomie lokalnym i globalnym.
Karta studium przypadku realizacji w miejscowości Kraków do pobrania –>TUTAJ
Zakres projektu: W ramach projektu ukierunkowanego na realizację Priorytetowych Ram Działań dla obszarów Natura 2000 na lata 2021-2027 na terenie Polski w Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska przewidziano stworzenie nowoczesnego, wielofunkcyjnego i stabilnego systemu zarządzania zasobami przyrody w skali Polski, pozwalającego na dokonywanie szeregu analiz na potrzeby prawa krajowego i unijnego, jak również pozwalającego na większą efektywność działań organów ochrony przyrody, w szczególności Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, jak i Regionalnych Dyrektorów Ochrony Środowiska. Ponadto, przewidziany został zakup sprzętu i oprogramowania informatycznego.