Stacja pomiarowa w Rumi

Cel projektu

Głównym założeniem przy budowie stacji był bardzo dokładny i miarodajny pomiar ilości i intensywności opadu atmosferycznego, a także rozróżnienie jego rodzaju zgodnie z kodem SYNOP. Do tego celu wykorzystano disdrometr laserowy zdolny do pomiaru deszczu z rozdzielczością 0,001 mm. Dodatkowo w stacji zamontowano wieloparametrowy czujnik do pomiarów parametrów takich jak: prędkość i kierunek wiatru, temperatura i wilgotność powietrza, ciśnienie atmosferyczne i nasłonecznienie. Pozwala to na wyznaczenie wielu innych wielkości meteorologicznych takich jak: uśredniona wartości prędkości wiatru, siła i kierunek porywu wiatru, temperatura odczuwalna, temperatura punktu rosy, ciśnienie atmosferyczne na poziomie morza, itp. Dane pomiarowe dostępne są za pomocą aplikacji internetowej, do której za pomocą przeglądarki www zalogować się mogą tylko autoryzowaniu użytkownicy.

 

Opis projektu

Na terenie miasta Rumia powstała nowa, profesjonalna stacja meteorologiczna, której zadaniem jest monitorowanie i rejestrowanie zjawisk pogodowych. Wszystkie urządzenia zgodnie z życzeniem Klienta – Urzędu Miasta Rumia, zostały zainstalowane na dachu budynku UM przy ulicy Sobieskiego 7.

 

Zastosowane rozwiązania

Na całość stacji meteorologicznej składa się zespół urządzeń dostarczonych przez firmę OTT Hydromet z Niemiec – jednego ze światowych liderów w produkcji tego typu sprzętu. Są to: OTT MetSystem – kompleksowe i gotowe do instalacji rozwiązanie stanowiące rdzeń stacji pomiarowej oparty na rejestratorze danych OTT NetDL 1000, disdrometr laserowy OTT Parsivel2– nowoczesny, bazujący na technologii laserowej, optyczny system pomiaru opadu, wieloparametrowy czujnik Lufft WS 601 oraz wszystkie niezbędne akcesoria elektryczne i mechaniczne.

Uruchomienie testowe stacji odbyło się we wtorek 5 lipca 2016 roku.

 

     

     

Powrót