Relacja z konferencji Stormwater Poland

Zakończyła się VII edycja konferencji Stormwater Poland, która miała miejsce w dniach 26-28 września w Katowicach.

Konferencja ściągnęła ponad 320 uczestników, którzy skupili się wokół tematów adaptacji do zmian klimatów oraz jakości.

Blok adaptacji zaczął Justin Abbot z firmy Arup, który zapytany co będzie kształtować przyszłość naszej branży, odpowiedział, że będzie to powiązanie zdrowia i wody.

Jacek Zalewski w swoim podsumowaniu zauważył, że wszystkie prezentacje z pierwszego dnia doskonale łączy słowo system. Warto zwrócić uwagę na genialną prezentację Marco Mancini, który zobrazował nam system jako ciało człowieka, a inżyniera jako lekarza. Pani Bożena Gill z PEWiK Gliwce, pokazała nam przejście z rozczłonkowanych działań na system. Doskonale rozwinęła tą prezentację wizyta studyjna  w tym mieście, którą można podejrzeć na filmie: https://youtu.be/Hx2bxiGazkA?feature=shared.

Pani Anna Czyżewska z NFOŚiGW powiedziała, że są pieniądze na ten system. A rozwinięciem tych środków były warsztaty dotyczące finansowania, na których uczestnicy mogli skonfrontować swoje pomysły z istniejącymi programami z NFOŚiGW oraz NCBR.

Pani Blanka Romanowska zwróciła uwagę, że elementem naszego systemu są również rzeki, które weszły do debaty drugiego dnia konferencji.

Pan Wojciech Bryś z Urzędu Miasta Bytom zwrócił uwagę, że ten system się ciągle zmienia. Piramidę działań systemowych zaprezentowała Pani Dorota Krug-Płoska z Urzędu Gminy Piaseczno. Można było dowiedzieć się jak na każdym poziomie gmina adresuje te potrzeby systemu. Nowością była prezentacja Pana Jacka Sobkowiaka z firmy Tormel, który pokazał system od środka. Wykonawca robót miał szansę pokazać konsekwencję działań projektantów.

Warto też zwrócić uwagę na zmianę języka dostawców urządzeń, którzy byli partnerami konferencji. Wszyscy producenci mówią już o systemie, odporności, analizach kompleksowych, o całości. Pan Mariusz Cytowski z firmy Ecol-Unicon doskonale połączył te różne klocki, które składają się z inteligencją i zielenią obrazując tą ewolucję.

Pomiary systemu, narzędzia cyfrowe do analityki zostały również zaprezentowane podczas konferencji.

Konferencja zgromadziła, aż 16 prelegentów z zagranicy, którzy podzielili się swoim doświadczeniem i aż 23 prelegentów, którzy na Stormwater wystąpili po raz pierwszy.

Profesor Jadwiga Królikowska z Politechniki Krakowskiej zauważa jak bardzo potrzebna była to Konferencja.: „Konferencja była profesjonalnie zorganizowana. Zwłaszcza, jeśli chodzi o bardzo trafny dobór prelegentów z kraju i z zagranicy. Zaproszenie w szerokim gronie przedstawicieli firm jest na pewno inspiracją dla świata nauki w podejmowaniu prac na rzecz rozwoju innowacyjnych technologii i rozwiązań.

Pogratulować należy również, w dobrej i przyjaznej atmosferze, debaty oksfordzkiej:  Jedynie nadanie osobowości prawnej Wiśle pozwoli nam uniknąć katastrofy na miarę Odry. Należy mieć nadzieję, że ta forma dyskusji na znaczące dla nas wszystkich zagadnienia wpisze się na stałe w program Konferencji” napisała profesor Królikowska.

Istnieje możliwość obejrzenia nagrania debaty pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=cWCb8DAU2TA

Debata wywołała emocje i miała bardzo wysoką kulturę. Wzięło w niej udział wybitne grono profesorów, którzy spojrzeli na problem bardzo obiektywnie, ale też aktywiści i prawnicy. Warto poświęcić czas by przysłuchać się argumentom, zwłaszcza, że głosowanie po debacie, było bardzo równo podzielone.

Na konferencji odbył się również bardzo znaczący pokaz sadzenia drzewa w zbiorniku TreeTank firmy Wavin. Więc już na zawsze wpiszemy się w historię miasta Katowice, bo po konferencji na głównym placu przed Międzynarodowym Centrum Kongresowym, będzie rosło drzewo.

Podczas konferencji można było odebrać Storm Drain Markers, które mają rozpocząć kampanię promocyjną kanalizacji deszczowej. Pamiętajmy, że woda ta płynie do rzeki i nie jest śmietnikiem.

I z tym przesłaniem zapraszamy na VIII edycję konferencji już w marcu!

Powrót