W Gdańsku ruszają mistrzostwa EuroSkills

Wavin został oficjalnym dostawcą EuroSkills 2023

 

EuroSkills Gdańsk 2023, czyli ósme mistrzostwa młodych profesjonalistów, to największy konkurs edukacyjny i konkurs umiejętności zawodowych w Europie, który odbywa się co dwa lata. Tegoroczna edycja zawita do Gdańska – ceremonia otwarcia rozpocznie się 5 września w Polsat Plus Arena Gdańsk, a konkurs będzie trwał przez następnie 3 dni (6-8 września) w obiekcie AMBEREXPO Gdańsk. Podczas wydarzenia, tak samo jak na ubiegłorocznym SkillsPoland 2022, będzie obecna firma Wavin – tym razem jako oficjalny dostawca.

 

EuroSkills to międzynarodowe zawody umiejętności branżowych i jednocześnie największe tego typu, wydarzenie – na szczeblu europejskim – związane z kształceniem zawodowym i doskonaleniem umiejętności, organizowane od 2008 r. m.in. przez WorldSkills Europe wraz z krajami członkowskimi*. Zawody EuroSkills gromadzą setki młodych ludzi (poniżej 25 roku życia), którzy rywalizują o tytuł najlepszych młodych profesjonalistów w Europie (w wybranej branży i umiejętności). Podczas tegorocznej edycji EuroSkills do Gdańska zawita ponad 600 wykwalifikowanych młodych fachowców z 32 krajów europejskich, którzy wezmą udział w zawodach obejmujących 43 różne umiejętności. Ich zmagania obserwować będzie – wg prognoz organizatorów – około 100 tys. uczestników z Polski i zagranicy, którzy będą mogli również wypróbować własne umiejętności związane z zawodem podczas licznych pokazów „Try-a-Skill”.

Dziesiątki tysięcy młodych ludzi, m.in. w wieku szkolnym, którzy odwiedzą targi AMBEREXPO Gdańsk, będzie zachęcanych do przekształcenia swoich pasji w zawód w ramach tej niezwykłej, międzynarodowej inicjatywy podnoszenia umiejętności zawodowych, która ma swoje konkursowe odsłony na szczeblach: lokalnym (SkillsPoland), europejskim (EuroSkills) i światowym (WorldSkills). Wavin był obecny w Gdańsku podczas ubiegłorocznych zawodów SkillsPoland 2022, więc naturalne było dla nas, że będziemy wspierać także europejski szczebel konkursu – jako oficjalny dostawca materiałów potrzebnych zawodnikom do wykonania konkursowych instalacji w konkurencji „Instalacje sanitarne i grzewcze” – mówi Mariola Michalczyk, marketing manager w Wavin Polska.

Głównym celem EuroSkills 2023 jest promocja kształcenia zawodowego, dlatego uczestnicy konkursu wezmą udział w konkursach i pokazach obejmujących aż 43 różne umiejętności, m.in. z tak różnorodnych kategorii, jak: technologia budowlana (tu wspomniane instalacje sanitarne i grzewcze), sztuka i moda, technologia informacyjna i komunikacyjna, technologia wytwarzania i inżynieria, usługi społeczne, transport i logistyka. Zawodnicy EuroSkills są wybierani na podstawie udziału w konkursach organizowanych w krajach członkowskich WorldSkills Europe, jak np. laureaci WorldSkills Poland 2022. Podczas EuroSkills, zawodnicy muszą wykazać się umiejętnościami technicznymi zarówno indywidualnie, jak i zbiorowo. Ich zadaniem jest wykonanie tzw. projektów testowych lub serii projektów, które wymagają zarówno wiedzy technicznej, jak i umiejętności zdobywanych w trakcie nauki czy szkoleń w miejscu pracy. Zawodnicy wykonują zadania w ciągu trzech konkursowych dni, podczas których nie tylko walczą o zwycięstwo, ale przede wszystkim sprawdzają i podnoszą swoje kompetencje zawodowe oraz umiejętności.

Uczestnicy walczący o zwycięstwo w kategorii „Instalacje sanitarne i grzewcze” muszą wykonać w wyznaczonym czasie modelową instalację według przedstawionego im projektu – przy użyciu odpowiednich narzędzi i produktów dostępnych na stoisku. Podczas EuroSkills 2023 będą pracować m.in. na systemach i produktach Wavin, takich jak: Wavin Tigris (instalacja ciepłej i zimnej wody), Wavin SiTech+ (instalacja kanalizacji niskoszumowej). Trudność konkursu polega przede wszystkim na zapoznaniu się z jak największą liczbą różnego rodzaju materiałów i połączeń w określonym czasie i przełożeniu tego na efekt końcowy. Sędziowie obserwują zawodników i oceniają ich pracę polegającą na wykonaniu modelowej instalacji. Ocenie podlega m.in. zgodność instalacji z projektem, jakość i dokładność przeprowadzonych prac. Zawodnikom podczas konkursu towarzyszy ponad 600 ekspertów z całej Europy, którzy są ważną częścią systemu EuroSkills – każda z 43 konkurencji wymaga bowiem osobnego zespołu ekspertów, kierowników warsztatów i wolontariuszy, aby rozgrywki mogły się odbyć – wyjaśnia Mariola Michalczyk.

Wydarzeniu, jakim jest EuroSkills Gdańsk 2023, towarzyszyć będzie także wiele atrakcji, m.in.: pokazy, wystawy, konferencje i seminaria branżowe – idea WorldSkills skupia się bowiem nie tylko na podnoszeniu kompetencji zawodowych i tworzeniu pozytywnego wizerunku szkolnictwa branżowego, ale także na wymianie dobrych praktyk i budowaniu partnerstwa edukacyjno-biznesowego.

 

VIII Konkurs EuroSkills odbędzie się w Gdańsku w 2023 roku w dniach od 5 do 9 września. Ceremonia otwarcia odbędzie się 5 września w Polsat Plus Arena Gdańsk, a sam konkurs potrwa trzy dni – od 6 do 8 września 2023 r. – na terenie Centrum Wystawienniczo-Kongresowe AMBEREXPO. Ceremonia zamknięcia odbędzie się 9 września w Polsat Plus Arena Gdańsk. Więcej informacji: https://euroskills2023.org/pl/home-polski/

Link do bezpłatnej rejestracji dla uczestników: https://euroskills2023.org/pl/zarejestruj-sie/

 

* Zawody EuroSkills Gdańsk 2023 są organizowane na zasadach partnerskich przez: Polską Fundację Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE), WorldSkills Polska, WorldSkills Europe, Miasto Gdańsk i AMBEREXPO Gdańsk.

Powrót