Opis projektu zagospodarowania wód opadowych dla Mera Spa Hotel w Sopocie

 

Obiekt

Inwestorem obiektu jest zarejestrowana w Warszawie reprezentująca kapitał szwedzki spółka Sopot Spa. Hotel składa się z jednej kondygnacji podziemnej oraz czterech naziemnych, w których przewidziano m.in. basen, saunę, słoneczny taras na dachu wraz z barem, sale konferencyjne dwie restauracje, a także 36 pokoi zabiegowych. Odwiedzający będą mieli do dyspozycji aż 145 pokoi i apartamentów hotelowych. Budynek ozdobią liczne przeszklenia, elewacja z desek modrzewia syberyjskiego oraz drewniane tarasy. Teren otaczający Mera Spa Hotel ozdabiać będzie zieleń z oczkami wodnymi, “suchy strumień” oraz wydmy. Łączna powierzchnia kompleksu 3017 m2.

Założenia

Wody opadowe z dachu budynku hotelu oraz z przyległego terenu są odprowadzane do zbiornika retencyjnego znajdującego się wewnątrz budynku. Wody spływające z powierzchni dachu równej ok. 500 m2 są filtrowane przez filtr Maxi Plus. Wody opadowe są zużywane do podlewania zieleni wokół hotelu, rozprowadzenie wody odbywa się za pomocą centrali sterującej zlokalizowanej w budynku.

Realizacja

Wewnątrz budynku na poziomie -1 wykonany jest betonowy zbiornik retencyjny o pojemności 100 m3, będzie on magazynował wodę opadową spływającą z powierzchni dachu ok. 500 m2. Nad zbiornikiem został umieszczony filtr typu Maxi Plus. Filtr charakteryzujący się 100% skutecznością wyposażony jest w wkład filtracyjny o wielkości oczka 0,5 mm.
Systemem nawadniania terenów zielonych będzie sterować centrala deszczowa Aquamatic Industrial 100 S 14-60. Urządzenie zostało umieszczone za ścianą zbiornika (2 metry od zbiornika). Centrala jest w pełni wyposażoną jednostką sterującą do systemów zagospodarowania wody deszczowej. Urządzenie składa się z elektrycznego systemu sterowania, wewnętrznego zbiornika buforowego ze szczeliną powietrzną typu AA i zintegrowanym zestawem dwóch pomp. Woda z instalacji wodociągowej jest dostarczana zgodnie normą PN-EN 1717 w zależności od zapotrzebowania do wewnętrznego zbiornika buforowego ze szczeliną powietrzną typu AA, a w przypadku niedoboru wody deszczowej, wystąpienia ciśnienia zwrotnego w instalacji kanalizacyjnej lub trybu pracy ręcznej. Zintegrowany z centralą zbiornik wyrównawczy ma za zadanie zmniejszenie częstotliwości załączania urządzeń podnoszących ciśnienie. Przelew awaryjny został podłączony do istniejącej kanalizacji deszczowej. Odbiór i uruchomienie systemu zostało wykonane w lutym 2012 r.

Powrót